PDA

View Full Version : Cadet Epee - Bonn



rpryer
-19th November 2003, 14:49
British results from the first Cadet Epee international of the year, held in Bonn last weekend.

24 Graham Heydon
31 Richard Lloyd-Jones
38 Paul Dazeley
46 Chris Morgan
48 David Gregory
61 Matthew Edgar
71 Robert Mclean
76 Jamie Melia
87 Patrick Mcglone
92 Tim Hamer
93 Chris Taylor
107 Peter Allen
130 Patrick O'Donnell
136 Edward Gilhead
159 Joseph Craig
184 David Caine

There were 207 entries in total, so 2 L32 and 4 L64 results is a good result.

PM1
-19th November 2003, 21:51
...and was better than last years results, too, which were not bad in themselves:) Oh, and 9 nations took part, including 10 or so cadets from the States.

Well done lads !!!! Proud of you !!!!

Boo Boo
-19th November 2003, 22:10
Yes very well done, looks like a big entry too (207, yikes!)

Boo :)

Australian
-20th November 2003, 00:27
will there be any ones next year that the british team will be going to?

3 Card Trick
-20th November 2003, 11:17
The Cadet Epeeists go to three overseas competitions a year, all the info for this year is on the Cadet/Junior website. Bonn was the first of this seasons trips, Dinant in Belgim is he next in January.

Boo Boo
-20th November 2003, 11:20
http://www.rodneyfrancis.f2s.com/cadet_information.htm

Hope that helps Australian :)

Boo

Chris Morgan
-22nd November 2003, 19:06
yes well done to us all, especially the ones who got to the second day and had to fight several DE's just to get to the top 64.. very confusing at the time!

Chris Morgan
-22nd November 2003, 19:08
Australian we will be going to another event in around march time (i think) i heard a rumour that we might be going to austria but im not 100% sure

Australian
-23rd November 2003, 01:03
nice, well i'll be in the UK in early january, so i'll be able to get any information off you guys then

Chris Morgan
-28th November 2003, 21:18
Aparrently the full set of results are on www.fechten.de ive had a look but its all in german if anyone can seem to get them it would be greatly appreciated

thanks

rpryer
-29th November 2003, 07:32
To find them, click the 'Dokumentationen' link on the left hand side, and then 'Bonn - 15./16.11.2003 ' in the 'Dokumentation Herrendegen' section. You can then download a pdf showing the final classification and all of the individual results during the two days.

The final results were:

1. SAWICKI Paul GERFC TBB
2. DACHS Philipp GERTSV Berlin-Wittenau F
3. CHINMAN Nicholas USA
3. KENNEY Clayton USA
5. VAKSMAN Stanley USA
6. SCHWEFEL Robert GERHFC/TSG Rohrbach
7. HEINZER Max SUI
8. WENDEL Robin GERTSV Mannheim
9. LAMON Sébastien SUI
10. ZAPLOTNIK Simon SUI
11. SHAFIQ Waheed GERHFC/TSG Rohrbach
12. MUTZE Maximilian GERFC TBB
13. BACKER Fredrik NOR
14. REINHART Jonas GERFC TBB
15. WAGNER Josua GERTG Rohrbach
16. WERNLI Sebastian SUI
17. SVALHEIM Anders NOR
18. MESSMER Tobias SUI
19. JACOB Tobias GERUFC Frankfurt
20. ORSTAD Jon NOR
21. ZUBEL Marius GERTSV Laupheim
22. SMITH Dwight USA
23. STOJADINIVIC Igor SUI
24. HEYDON Graham GBR
25. OORSCHOT Niek v. NED
26. GIERISCH Sven GERSC Berlin
27. WITTWER Alexandre SUI
28. WIEDER Benjamin USA
29. JOHNSON Christopher GERTV Neckargemünd
30. GLANE Sebastian GEROsnabrücker SC
31. LLOYD-JONES Richard GBR
32. GROB Dario SUI
33. HADASCHIK Markus GERHeidenheimer SB
34. REIN Stephan GERHeidenheimer SB
35. PICTET Louis SUI
35. ZENT Eugen GERUFC Frankfurt
37. FLIERL (I) Emanuel GERTG Rohrbach
38. DAZELEY Paul GBR
39. MOUSSALLY Samy SUI
40. ALLGEUER Christoph AUT
41. OEHMICHEN Tom GERDresdener FC 1998 e.V
42. DEUTSCHLE Alexander GERFechterring Ebingen
43. WICAS Graham USA
44. BOKISCH Christoph GERTSG Halle-Neustadt
45. LANGGUTH Lars GERSSV Ulm
46. MORGAN Chris GBR
47. RICHTER Julian GERSV Böblingen
48. GREGORY David GBR
49. PEARCE Michael USA
50. EICHLER Felix GEROSC Potsdam
51. RIEGER Christian GERSFG Krefeld
52. HEIDELBACH (I) Max GERDortmunder TG
53. BIENZ Philippe SUI
54. HUWILER Pascal SUI
55. KUBIN Aurel GEROFC Bonn
56. GERLACH Florian GEROSC Potsdam
57. KÖNIG Simon GERSV Waldkirch
58. MULTERER Niklas GERHeidenheimer SB
59. HILKERT Tim GERTSV Mannheim
60. DIRKS Jan GERSteglitzer FC
61. EDGAR Matthew GBR
62. SEDRAN Thomas BEL
63. TRAN Te-Mao GERFC TBB
64. COHEN Eleazar SUI
Eliminés 2. Zwischenrunde
65. BENTZ Christian GEREFG Essen
66. NERGER Fabian GERHFC/TSG Rohrbach
67. ERENBOURG Pavel GERUFC Frankfurt
68. SCHÄCHTELE Marc GERSV Böblingen
69. FRENCH Peter USA
70. LENNERTZ Marc LUX
71. MC LEAN Robert GBR
72. SULAT Nathaniel USA
73. BERGNER Maximilian GERSC Berlin
74. FORLIN Emanuele SUI
75. SKRE Aleksander NOR
76. BRUNN Christoph v. GERFC Grünsfeld
76. MELIA Jamie GBR
78. BLUES Evert BEL
79. THUM Florentin GERFG Segeberg
80. HENZI Marc SUI
81. ZIMMERMANN Sebastian GERFSG Warendorf
82. KNOLL Sören GERTSG Halle-Neustadt
83. HIRSCH Ofer GERUFC Frankfurt
84. LEVORSEN Alexander NOR
85. OTT Nikita GERHFC/TSG Rohrbach
86. PRIMBS Patrick GERHFC/TSG Rohrbach
87. MC GLONE Patrick GBR
88. MAIWALD Tobias GERTUS Erkrath
89. TRUCKSÄß Marius GERHeidenheimer SB
90. GÖHNER Felix GERQuernheimer FC
90. STALLINGS William USA
92. HAMER Tim GBR
93. KECK Maximilian GERSV Böblingen
93. PETERS Kevin GERTSV Berlin-Wittenau F
93. TAYLOR Chris GBR
96. SMALL Julian GERFC Kassel
Eliminés 1. Zwischenrunde
97. ROMUL Timo GERHeidenheimer SB
98. WAKAYAMA Kentaro GERFC TBB
99. HÖPKE Thorben GERSV Böblingen
100. RUPP Jan-Hendrik GERTSV Neu-Ulm
101. ADLER Julian SUI
102. GROSSER Hauke GERSC Berlin
102. SCHMIDT Jörn GERTV Langen
104. HILLESTAD Ludvig NOR
105. SCHLUND Philip GERTSV Hagen 1860
105. SPORER Christoph GERHeidenheimer SB
107. ALLEN Peter GBR
107. WIESHOFF Janis GERHeidenheimer SB
109. ESSIG Randolph GERSV Böblingen
110. WOLF Bernhard GERTSV Laupheim
111. REISS Hilmar GERHFC/TSG Rohrbach
112. REISS Pascal GERHFC/TSG Rohrbach
113. SPAUTZ Falk GERWMTV Solingen
114. SCHMIDT Oliver GERSV Esslingen
115. AMACHER Simon SUI
116. MARKOVICS Thomas GERHeidenheimer SB
117. SEITZ Martin GERTSV Neu-Ulm
118. BURAWZEW Kiril GEREFG Essen
119. MÜLLER Marius GERFC TBB
120. MOLDENHAWER Ted GEROSC Potsdam
121. FERAGE Thibault BEL
122. PATZWALD Christoph GEROSC Potsdam
123. SUPPER Benjamin AUT
124. DA SILVA SOUZA Flavio SUI
124. HODEL Michael SUI
126. STÖRRLE Christopher GERHeidenheimer SB
127. THELEN Christian GERTV Refrath
128. LAABS Roman GERTSV Berlin-Wittenau F
128. HÄBIG Pascal GERSV Waldkirch
130. O`DONNELL Patrick GBR
131. HESSE Jonas GEROFC Bonn
132. HASCHKE Felix GEROFC Bonn
133. TÜRK Christian GERFC Mosbach
134. GYLLANDER David NOR
135. WEINER Timo GERSV Waldkirch
136. GILHEAD Edward GBR
137. WITTENBERG Tobias GERFG Segeberg
138. STEEGMÜLLER Ruben GERHeidenheimer SB
138. WEBER-STEINHAUS Bruno GERTG Münster FA
140. KNAUS Philipp GEROsnabrücker SC
Eliminés Premier tour
141. FROST Klaus-Martin GERFC Ravenstein
142. REICHERT Florian GERSC Berlin
142. PETERS Cedric GERTSV Berlin-Wittenau F
144. WESTRHEIM Welat NOR
145. SAGGAU Hendrik GERFG Segeberg
146. SCHÜLLER Marc GERTV Jahn Oelde
147. MEYR Kilian GERFC Grunewald
148. FEDDERSEN Tobias GERBayer 04 Leverkusen
149. ROMER Sebastian GERTSV Laupheim
150. JUNGBLUT Jan GERNeuwieder FC
151. MERGIS Oliver GERHFC/TSG Rohrbach
152. HEUN Julian GERBerliner FC
153. LUDWIG-GRAH Rene-Pascal GERWMTV Solingen
154. TEICHMANN Fabian GERFC Limbach
155. JARMULA Patrick GERTFC Hanau
156. CREMER Benjamin GERWMTV Solingen
157. GOLDBERG Benjamin GERSteglitzer FC
158. LEBEK Ben GERSC Berlin
159. CRAIG Joseph GBR
160. GEROCK Artur GERSFG Krefeld
161. KLAPDOR Thorwald GERTV Neckargemünd
162. MÖLLEMANN Sebastian GERFC Grunewald
163. HAMM Sebastian GERTV Refrath
164. REESE Mathias GERSC Berlin
164. HERZOG Jens GERSV Böblingen
166. GNEVEKOW Marc GERFechterring Ebingen
167. KLAMPT Franz-Josef GERFC Ravenstein
168. SCHWEIGERT David GERFC Limbach
169. JOHN Dominik GERTG Münster FA
170. BENZING Thomas GERTG Biberach
171. TUSINIAN Alex GERFC Königshofen
171. SCHWARZ Tobias GERTV Neckargemünd
173. PALM Dominic GERWiesbadener FC
173. BREUER Jan GERTSV Hagen 1860
175. ROCHLITZ Julian GEROSC Potsdam
176. SKROBEK Willy GERSC Berlin
177. BECKER Kai GERWMTV Solingen
178. LUBOMITZ Robert de GEROFC Bonn
178. SÜSSMILCH Jon GERHFC/TSG Rohrbach
180. HARTIG Milan GEROFC Bonn
181. ZIRN Axel GERSV Waldkirch
182. RECKORDT Daniel GERTV Jahn Oelde
183. CRUSIUS Moritz GERSFG Krefeld
184. CAINE David GBR
185. LURBE Adrian ESP
186. ZULEGER Lars GERSteglitzer FC
187. SCHOPP Alexander GERSFG Krefeld
188. WIRTZ Jonas GERWMTV Solingen
189. KAISER Martin GERTSV Pliezhausen
190. SCHEURICH Jonas GERFC Dertingen
190. SIKKER Stanislaw GERWMTV Solingen
192. LANGEN Andreas GERMedizin Saalfeld
193. STEMPEL Benjamin GERTSV Pliezhausen
194. SCHMID Michael GERTSV Pliezhausen
194. RAMSEIER Luc SUI
196. HÜSKES Alexander GERBayer 04 Leverkusen
197. BÜRK Marco GERHeidenheimer SB
197. ZSCHALER Benedikt GEROsnabrücker SC
199. SCHELBERT Marc-Alexander GERVfL Sankt Augustin
199. BÜCKER Sebastian GERTV Jahn Oelde
199. GRETENKORT Tobias GERSFG Krefeld
202. WOLF Clemens GERTSG Halle-Neustadt
203. VAN HAMME Meven BEL
204. WEBER Michael GEROsnabrücker SC
205. GRABURCZYK Oscar GERVFL St. Augustin
206. EßER Philipp GERTV Refrath
206. STEINGRÄBER Martin GERSteglitzer FC

PM1
-29th November 2003, 11:45
Why - thank you kind sir/lady......:grin: