+ Reply to Thread
Results 1 to 10 of 10

Thread: Camden LPJS Sabre Tournament

  1. #1
    Senior Member Ronald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond repute
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,827

    Default Camden LPJS Sabre Tournament

    This Tournament takes place on Sunday 20th May at Acland Burghley School, Tufnell Park.

    Information and Entry Form can be accessed on Camden Fencing Club or LPJS website.

    Please note that this is a popular event on the sabre circuit and entries should be submitted as early as possible.

  2. #2
    Senior Member Ronald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond repute
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,827

    Default

    We have decided to include for first time an Under 9 age group. This will be run as a poule unique.

  3. #3
    Senior Member Ronald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond repute
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,827

    Default

    Reminder just 2 weeks to go before tournament.

  4. #4
    Senior Member coach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond reputecoach carson has a reputation beyond repute
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Scotland
    Posts
    944

    Default

    What time is the U9 check-in?

  5. #5
    Member asaba is on a distinguished road
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    London
    Posts
    127

    Default

    Check in times for fencers

    Sun 20th May

    Under 11/Under 9 Boys 10.30
    Under 11 Girls 11.00
    Under 13 Boys 9.30
    Under 13 Girls 11.30
    Under 15 Boys 9.30
    Under 15 Girls 11.30
    Under 17 Boys 10.30
    Under 17 Girls 11.30

  6. #6
    Senior Member d_f_a is a splendid one to beholdd_f_a is a splendid one to beholdd_f_a is a splendid one to beholdd_f_a is a splendid one to beholdd_f_a is a splendid one to beholdd_f_a is a splendid one to beholdd_f_a is a splendid one to beholdd_f_a is a splendid one to behold
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    South London
    Posts
    456

    Default

    Is there an entry list posted for this comp?
    Thanks

  7. #7
    Senior Member Ronald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond reputeRonald Velden has a reputation beyond repute
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,827

    Default

    Dfa

    I don't believe so, but if you want some information please feel free to contact Patricia who is organizing entry.
    I believe that there are over 90 entries overall with an U9 entry for the first time.

  8. #8
    Senior Member Gildas Braine is a name known to allGildas Braine is a name known to allGildas Braine is a name known to allGildas Braine is a name known to allGildas Braine is a name known to allGildas Braine is a name known to all
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Camden Fencing Club
    Posts
    228

    Default

    Thanks a lot to everyone who refereed today, you all did a great job and it was much appreciated.
    Pat Aiyenuro
    Will Halliwell
    Megan Beddoe
    Mathieu Meriaux
    James Potter
    JJ Webb
    Alice Watson
    Curtis Miller
    Soji Aiyenuro
    Ruben Amsalem
    Helen Fairhead
    Chris Schofield
    And anyone else I may have forgotten!
    Looking forward to refereeing on the Junior World Cup circuit this year!

  9. #9
    Member asaba is on a distinguished road
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    London
    Posts
    127

    Default

    Under 9 boys Sabre Results
    1 Daniel- Emile LINDSAY ESCRIME U9
    2 Benjamin SANDERS BEDFORD U9
    3 Graham LAMBERT EDINBURGH U9
    3 Rudhi SPOOR CAMDEN U9
    5 Paul FERRAGU ESCRIME U9
    6 Fionn SPRINGETT CAMDEN U9
    7 Otto MACDONALD CAMDEN U9

    Under 11 boys Sabre Results
    1 Henry HURST TRURO
    2 Lucas ACHKAR ESCRIME
    3 Samuel BOORNE TRURO
    3 Jules RICARD ESCRIME
    5 Ludovic GOTZ-HUNTER CAMDEN
    6 Lochie SPRINGETT CAMDEN
    7 Jack PRESTON - COWELL CAMDEN
    8 Jacob ROBINSON MX
    9 Kajetan MCDONNELL CAMDEN
    10 Tulliver HYAMS CAMDEN
    11 Guy POTTER SHAKESPEARE'S
    12 Olympios GOUGOULIAS SHAKESPEARE'S
    13 Nicholas ADAMS CAMDEN
    14 Benjimin AMSALEM CAMDEN

    Under 13 boys Sabre Results

    1 Samuel ROONEY ESCRIME
    2 Lucas HATELEY SHAKESPEARE'S
    3 Jamie CRAZE TRURO
    3 James EDWARDS RIVINGTON
    5 Benjamin DINES ELTHAM
    6 Bertie HOLDSWORTH TRURO
    7 Zachary HAMILTON SHAKESPEARE'S
    8 Nathaniel ROBINSON MX
    9 Joe POCKNELL SHAKESPEARE'S
    10 Toby CARTER WEST FIFE
    11 Barnaby HALLIWELL SHAKESPEARE'S
    12 Thomas EDWARDS RIVINGTON
    13 Zachary KLEIN CAMDEN
    14 Tom JACKSON SHAKESPEARE'S
    15 Bryn GUY LEICESTER
    16 Edward DENNES SHAKESPEARE'S
    17 Jai HERMOLLE SHAKESPEARE'S
    18 James MARTIN MX
    19 Nathan BRIGHTMAN LEICESTER
    20 Benjamin LINDSAY ESCRIME
    21 George JOHNSON-BRISCOE SHAKESPEARE'S
    22 Danell EDWARDS CAMDEN
    23 Aaron GENT GUILDFORD
    24 James MARSDEN ELTHAM
    25 Archie EVANS CHICHESTER
    26 Louis BROPHY MAD FC

    Under 15 Boys Sabre Results
    1 Jack EDMUNDSON SOUTH LONDON
    2 Simon DACEY MX
    3 Sam REDBURN MX
    3 Caspian WATT SHAKESPEARE'S
    5 Achilles BERGNE ESCRIME
    6 Eden AMSALEM CAMDEN
    7 Nicholas HOWES SOUTH LONDON
    8 Joe HILDER MX
    9 Christian LINDSAY ESCRIME
    10 Lewis JONES SHAKESPEARE'S
    11 Benjy WILSON SHAKESPEARE'S
    12 Gareth BOWN SHAKESPEARE'S

    Under 17 Boys Sabre Results
    1 Charlie GELLETT MX
    2 Pelham BOTLEY S LONDON
    3 Philip HAWKINS BRENTWOOD
    3 Michal TERESZKOWSKI-KAMINSKI CAMDEN
    5 Simon HENDERSON BRENTWOOD
    6 Adam JENSEN BRENTWOOD
    7 Jean DE SOLMS ESCRIME

  10. #10
    Member asaba is on a distinguished road
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    London
    Posts
    127

    Default

    Under 11 girls sabre results
    1 Maia FASHOKUN TRURO
    2 Celeste BERGNE ESCRIME
    3 Avery LOUIS ESCRIME
    3 Lumeng YANG CAMDEN
    5 Aaliyah SHARPLIN RIVINGTON
    6 Sophia YANG CAMDEN


    Under 13 Girls Sabre Results
    1 Lizzie MOFFAT STRATFORD/URSA
    2 Imogen CLARKE SHAKESPEARE'S
    3 Sophie ROSCOE SALLE URSA
    3 Clemence VIDAL ESCRIME
    5 Olga TERESZKOWSKA-KAMINSKA CAMDEN
    6 Sophia POTTER SHAKESPEARE'S

    Under 15 Girls Sabre Results
    1 Daisy HUTTON MX
    2 Jessica CORBY WEST FIFE
    3 Miranda STEVENS MX
    3 Layla WYATT HUNT ROEDER
    5 Gabrielle BLACK ESCRIME
    6 Charlotte FOSTER CADS

    Under 17 Girls Sabre Results
    1 Poppie COOPER ST. PAULS
    2 Jasmine EVANS WELLINGTON

+ Reply to Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts